Reflexní masáže plosky nohou

 

Reflexní masáž plosek nohou je velmi příjemná a uvolňující masáž. která slouží především k uvolnění drah a nastartování orgánů. Je prováděna na chodidle a nártu nohou, vychází se ze skutečnosti, že na chodidle se zobrazuje celé tělo. Nohy jsou mimořádné orgány a přestože po nich neustále šlapeme, patří nohy k nejcitlivějším částem našeho těla.

Účinky:

- stlačováním a hlazením bodů na chodidle ovlivňujeme svaly, klouby a vnitřní orgány 
- na chodidle lze velmi dobře najít problémová místa na lidském těle
- při stlačení spolehlivě prozradí postižené svaly, klouby a vnitřní orgány

Na chodidle každého člověka se nachází množství větších i menších plošek a bodů, které jsou nervovými reflexy propojeny s určitou částí těla nebo s určitým orgánem. Systém těchto reflexních plošek se nachází i na rukou (na dlani, prstech a hřbetech rukou a v okolí zápěstí) nebo jiných částech těla, např. na uchu, jsou ale mnohem menší. Je to, jako by se celé tělo se všemi jeho částmi promítalo do oblasti chodidla nebo ruky, každá část těla má tedy na chodidle nebo ruce svůj zmenšený obraz. Ploska nohy, nárt, prsty, pata a okolí kotníků je tedy jakýmsi systémem „tlačítek“, které když stiskneme, zazvoní to na druhém konci drátu, neboť signál putuje po nervových spojeních přímo do orgánu nebo části těla, na kterou chceme působit. Plošky mačkáme nejlépe palcem, kolmo do tkáně, s tempem přibližně 1 zmačknutí za 1-2 sekundy.

Kdy použít reflexní masáž?

Reflexní masáž chodidel je dobrá preventivní a léčebná metoda dostupná všem – může ji provádět nejen odborník v rámci terapie, ale i členové rodiny sobě navzájem nebo i člověk sám sobě. Může okamžitě ulevit od akutní bolesti nebo potíže. Provádí-li se pravidelně několikrát denně, může pomoci i při dlouhodobých chronických onemocněních, kdy klasická léčba nezabírá. Je vhodná i tam, kde organismus je přetížen dlouhodobým užíváním léků (alergie, dlouhodobá hormonální léčba), nebo když podávat léky nemůžeme, např. u malých dětí, těhotných žen nebo když organismus léky nesnáší. Lze ji použít pro všechny věkové kategorie, u kojenců i u lidí velmi pokročilého věku, v případě běžných i těžkých onemocnění, u tělesně postižených i u lidí dlouhodobě upoutaných na lůžko. Reflexní masáž páteře, hrudníku a ostatního opěrného a pohybového systému do značné míry nahradí tělesný pohyb a cvičení, což má význam pro osoby, které se dočasně nebo trvale nemohou pohybovat.

Dávkování

Mačkání těchto reflexních plošek bývá někdy poměrně bolestivé. Zpočátku je třeba mačkat opatrně, zejména u dětí, aby se malý klient nepolekal, záhy však na intenzitě přidat až do té míry, jak ošetřovaný snese a dovolí. Bolestivost určité plošky totiž znamená, že odpovídající orgán nebo část těla není energeticky úplně v pořádku a že je třeba ho masáží povzbudit. Před bolestí není třeba se uzavírat, bolest je v tomto případě „dobrá“, protože léčí. Mačkáním takové plošky posilujeme příslušný orgán nebo část těla a masírujeme-li plošku opakovaně a v pravidelných intervalech, bolest se postupně zmírňuje až odezní. Reflexní plošky je vhodné mačkat několikrát denně, přibližně po 15-25 zmačknutích a jejich počet můžeme i zvyšovat. Masáž se postupně stane docela příjemnou. Příjemný pocit v nohou i v celém těle se dostaví po masáži vždycky, ať už samotné mačkání bylo bolestivé nebo ne. Což je asi důvodem, proč děti většinou znovu nastavují nožky a tuto masáž opakovaně vyžadují. Jejich přirozený instinkt zřejmě pozná, co je pro ně dobré.

Základní orientace na chodidle

Lidské tělo se na chodidlo promítá v tzv. embryonální poloze. Podobá se tedy poloze plodu v těle matky – jako by člověk byl schoulený a měl všechny končetiny skrčené a přitisknuté k tělu. Proto je například ploška kolene a lokte tak blízko sebe. Hlavu a všechny její části (oči, uši, dutiny, zuby) budeme ovlivňovat na palci a ostatních prstech. Přední část těla (zejména žebra, plíce, prsy) najdeme na nártu, pánvi odpovídá oblast paty a kotníku. Plošky důležitých orgánů, jako jsou játra, ledviny, slinivka břišní, slezina, střeva budeme hledat ve střední části plosky, přibližně tam, kde je kůže bílá, s tím, že některé orgány (slepé střevo, žlučník) lze ovlivňovat také shora ze strany nártu. V zásadě platí to, že co je v těle umístěno vpravo, se promítá na pravou nohu, a co je umístěno v levé části těla, na levou nohu. Reflexní plošky jater, žlučníku, slepého střeva, části tlustého střeva po příčný tračník a hlava slinivky břišní jsou umístěny na pravé noze, naopak slezinu, ocas slinivky břišní, druhou část tlustého střeva až po konečník najdeme na levé noze. Párové orgány (ledviny, oči, uši, paže, kolena) jsou umístěny každý na jedné noze s tím, že u párových orgánů funguje někdy i křížový efekt. Orgány umístěné ve středu těla (žaludek, močový měchýř, srdce) se promítají na obě nohy, můžeme je tedy masírovat jak na pravé tak i na levé noze, nejlépe na obou.

Dotyk je lék

Význam těchto masáží je také v účincích dotyku a tělesného kontaktu, a to především u dětí. Masírují-li se členové rodiny navzájem, zlepšuje se jejich citový vztah a vzájemná komunikace. Dotykové masáže mají velký význam též pro lidi žijící mimo rodinu a bez partnera, zejména osoby vyššího věku. Každé masáži reflexních plošek totiž předchází (nebo by aspoň mělo předcházet) pohlazení chodidel a jejich prohřátí a podržení v dlaních - tzv. sendvičový hmat. Sendvičový proto, že chodidlo ošetřovaného spočívá mezi dlaněmi ošetřujícího podobně jako plátek sýra mezi dvěma krajíci, a ocitá se vlastně v toku energie proudící mezi dlaněmi. Ruce maminky nebo tatínka takto chvíli podrží bosé chodidlo dítěte, jednu dlaň přiloženou na nárt a druhou na plosku, a je to vlastně, jako by drželi celé tělíčko dítěte v náručí. Je to výborný způsob, jak udržovat bližší vztah s dospívajícími dětmi nebo citově rezervovanými členy rodiny, kteří se někdy stydí projevit a přímému objetí se vyhýbají, ale dotyk přesto potřebují. Dochází tak k navázání kontaktu a k propojení energetických polí ošetřovaného a ošetřujícího. Každý člověk pociťuje sendvičový hmat velmi blahodárně, neboť dojde k okamžitému zklidnění, úlevě, zmírnění bolestí, uvolnění. Dítě cítí bezpečí a podporu. Pouhé hlazení nártů může ulevit od bolestí bříška. Pak můžeme jemně hýbat a točit palci a ostatními prsty, čímž uvolníme krční páteř, a poté přistoupit k masáži bodů C, Br a ostatních reflexních plošek.

 

Oblíbená procedura, která harmonizuje tělo i mysl.