Ivana Mikušová

Lidická 1075
Kunovice
686 04
IČ: 88298990
774 177 883


ivamik8@gmail.com

Dornova metoda

 

Dornova metoda je druhem jemné manuální metody, při které se klouby a obratle uvedou do správné polohy. Současně se tím otevřou brány energie, které mohou v člověku lépe proudit. To vše se děje volným a přirozeným pohybem klienta za jeho účasti a pomocí jemného tlaku palců terapeuta. Při tom masér nikdy nepřekročí práh bolesti a díky tomu, že pohyb není prováděn trhnutím, je tato metoda bezpečná. Například při napravování nesprávných poloh obratlů se pohybem obchází svalová ochrana a jemným tlakem tak může být obratel přiveden do správné polohy bez nežádoucích vedlejších účinků. V praxi se většinou provádí při prvních dvou návštěvách komplexní pohovor a napravení kloubů a páteře pacienta. Náprava obratlů se vždy provádí aktivním pohybem pacienta. Masér zjistí na kterou stranu je obratel vychýlen a klient volným kyvadlovým pohybem houpe protější rukou nebo nohou dopředu a dozadu. Masér vytvoří jemný protitlak na příslušný obratel, který tak sám dosedne na správné místo. Po napravení obratle nebo kloubu masér napravované místo jemně hladí oběma rukama směrem ke konci končetin nebo ke kostrči. Tím se podpoří volný pohyb uvolněné energie v těle. Po napravení se celý proces může doplnit tzv. Breussovou masáží a tím prohloubit uvolnění celého těla. Breussova masáž je jemná energetická masáž akupresurních bodů a páteře, která uvolňuje tlak na ploténky. Někdy se provádí ještě před samotným napravováním páteře, aby došlo k uvolnění napjatého svalstva.

Četnost provádění je individuální a již po dvou sezeních by se měla dostavit úleva. Optimální je absolvovat napravení 1 krát týdně, ve vleklých a těžších případech může léčení trvat i několik měsíců, ale to jen vyjímečně. Důležitá je i spolupráce klienta, který by měl doma provádět samostatná cvičení a vyvarovat se škodlivých návyků, jako je například křížení nohou při sezení (tzv. noha přes nohu) apod. Současně je nutné během léčby a po napravení dostatečně pít, aby se uvolněné nečistoty a usazeniny z kloubů a vazů mohly dobře vylučovat. Tělo se tak také snáze zbavuje všech svých jedů. Za dostatečné množství tekutin se považuje tělesná hmotnost vynásobená 0,03 l (pokud ošetřující lékař nedoporučí jinak).

Dornova metoda může být použita téměř u všech klientů, pokud jsou jen trochu mobilní. Dornova metoda vyrovnává statiku těla, může pomoci u různých potíží a bolestí pohybového aparátu jako jsou bolesti zad, kyčlí, kolen, tenisový loket, skolióza, rozdílná délka dolních končetin (pokud se nejedná o vrozenou vadu), při potížích s čelistmi, polykáním. Dále může pomoci při bolestech hlavy, krátkozrakosti, střevních potížích, křečových žilách, srdeční arytmii, problémech s koncentrací u dětí, šumění v uších, vysokém krevním tlaku, závratích, znecitlivění v rukou a žaludečních potížích. Napravování se neprovádí při akutních zánětech, těsně po operacích a při osteoporóze v pokročilém stádiu.

Dornova metoda je jednoduchá a efektivní možnost, jak pomoci lidem při nejrůznějších potížích. Důležitá je ovšem spolupráce a pomoc pacienta, který si musí být vědom své spoluodpovědnosti za svůj zdravotní stav. K dosažení trvalých výsledků je také nutné, aby každý člověk poznal a změnil své trvalé pohybové návyky a vzorce.