Klasická masáž

 

Masáž odstraňuje únavu a posiluje regeneraci organismu. Odstraňuje ochablost, ztuhlost, zkrácení a bolestivost svalstva. Napomáhá lepšímu prokrvení, pozitivně ovlivňuje lymfatický systém. U této masáže se provádějí vydatnější a tvrdší hmaty, které odstraňují nahromaděné únavové látky např. kyselinu mléčnou ve svalech.

Klasickou masáží docílíme povolení napjatých svalů a tím se uvolní i ztuhlé klouby, dochází tak k celkovému uvolnění a dobré pohodě. Zvýšení krevního oběhu zároveň napomáhá urychlovat chod mízní soustavy, která absorbuje a vylučuje odpadní látky. Relaxační masáž pomáhá odstraňovat stres, napětí a bolesti svalů, zmírňovat bolesti hlavy a problémy se spánkem. Podle hloubky použitých masážních pohybů se nervová zakončení stimulují nebo uklidňují a tím dochází k povolení napjatých a bolestivých svalů. K masáži používáme tělové a masážní oleje lisované za studena. Doporučuje se masáž celková, kde se masírují nohy zepředu a zezadu, záda a ruce. Nejčastěji žádaná masáž je masáž zad a šíje.

Biochemický účinek – kůže se prokrvuje, zčervená. Tělo samo aktivizuje látky, které jsou přítomny v organismu v nižší koncentraci. Jedná se o acetylcholin a histamin. Tyto dvě látky  způsobují roztažení povrchových vlásečnic, které jsou uloženy pod kůží, a tím, že se naplní okysličenou krví, dochází ke zčervenání kůže.

Reflexní účinek -  spousta čidel na povrchu těla nás informuje o tom jaká je teplota, zda je vlhko, fouká vítr. Všechny tyto receptory nám přenášejí přes centrální nervový systém informace do mozku, který je zpracovává a tělo chrání.

Klasická masáž se doporučuje:

  • v rekonvalescenci po těžkých chorobách
  • při chronických revmatických onemocněních
  • při chronických onemocněních dýchacího systému, zejména s následným tuhnutím hrudníku
  • při zácpě, především atonického typu
  • u chorob pohybového aparátu
  • po některých úrazech a operacích – urychluje se vstřebávání výronů krve a hojení ran

 

Tradičně nejoblíbenější  procedura od starověku dodneška.